Застаряващата кожа се нуждае не само от ежедневна грижа, но и от специални процедури за подмладяване. Те ще помогнат за изглаждане на бръчките, за стягане на овала, ще придадат на кожата приятен нюанс, мекота и еластичност. Не е необходимо да ходите в салона - можете да подобрите състоянието на лицето у дома.
Проблеми със стареещата кожа: с какво трябва да се справите
Козметолозите са сигурни, че стареенето на кожата започва на 25-годишна възраст. Първоначалните признаци не са много забележими. Постепенно епидермисът губи своята еластичност, губи способността си да задържа влагата, след пълноценен нощен сън кожата няма време да се възстанови. Всяка година се изисква все повече силна козметика, има нужда от салонни процедури. До 40-годишна възраст проблемът става очевиден, става все по-трудно да се скрият дефекти с грим. Основните признаци на стареене включват:
- промяна в плътността на епидермиса;
- повишена сухота на кожата, забележимо лющене;
- разширени пори и неравномерен релеф;
- неравномерна пигментация;
- земен тен;
- подуване, особено забележимо под очите;
- "плаващ" овал на лицето;
- малки бръчки, склонни към задълбочаване.
С възрастта типът на кожата може да се промени. Жените, които имат нормална кожа в младостта си, започват да се оплакват от повишена сухота. Мазният епидермис страда от дехидратация и дразнене, реагира на промени във времето и нова козметика.
Не винаги бързото влошаване на външния вид на кожата е свързано с възрастта. Външният вид се влияе негативно от:
- недохранване;
- тютюнопушене и алкохол;
- липса на чист въздух;
- недостатъчен сън;
- твърде агресивно почистване;
- неподходяща козметика;
- хормонални смущения.
Преди да започнете домашни процедури против стареене, трябва да премахнете възможно най-много негативните фактори. Важно е да увеличите количеството течности, които пиете, и да следите храненето. Менюто включва възможно най-много пресни зеленчуци и плодове, ферментирали млечни продукти, естествени фибри. Препоръчително е напълно да изоставите цигарите и да намалите значително количеството алкохол, да спите достатъчно и да ходите повече.
Подмладяване у дома: необходими процедури
Опитен козметолог може да разработи индивидуална програма против стареене и да избере правилната козметика. Вашият ежедневен ритуал трябва да включва:
- Нежно почистване с много нежни препарати, обогатени с натурални масла, морски колаген, копринени протеини и витамини. По-добре е да замените чешмяната вода с преварена, филтрирана или изворна вода.
- Многоетапно овлажняване. Единственият универсален крем няма да може да поддържа хидро-липидния баланс на оптимално ниво. Препоръчително е първо да овлажните лицето с лосион, обогатен с билкови екстракти и хиалуронова киселина, след което да нанесете течна емулсия и подхранващ крем. Висококачествената козметика се абсорбира бързо, без да създава дискомфорт. Многоетапното приложение ви позволява да задържате влагата в кожата, предотвратява лющене и изсушаване.
- Балансирана диета. Препоръчва се първо да нанесете серум върху лицето и едва след това да смажете кожата с крем. Дълбоко възстановяващите продукти се използват в курсове от 20-30 дни. Например, след като завършите курс с ретинол, можете да направите кратка почивка и да започнете да използвате продукти с хиалуронова киселина или витамин С.
Отлично средство против стареене - маски с колаген, ретинол и хиалуронова киселина.
От време на време кожата се нуждае от по-активни лечения. Дълбокото почистване е от съществено значение за подобряване на тена. Вместо агресивни ексфолианти се използват деликатни гомажи. Кремообразните продукти се нанасят върху лицето, изчакват се няколко минути и се разточва масата с пръсти. В същото време от повърхността на кожата се отстраняват кератинизирани люспи, мастни тапи, остатъци от козметика и други замърсявания. След такава процедура лицето изсветлява, фините бръчки се изглаждат, появява се руж. Можете да повторите почистването 1-2 пъти седмично.
За премахване на грим се използват не агресивни гелове, а наситени хидрофилни масла, които почистват кожата в дълбочина и не я изсушават.
Зрялата кожа е добре засегната от повърхностен пилинг. У дома можете да използвате формулировки с добавка на плодови киселини. Те нежно ексфолират мъртвите клетки, освежавайки лицето и подобрявайки проникването на хранителни вещества. За много суха и тънка кожа са подходящи по-меките гликолови пилинги. Препоръчително е да се използват препарати от професионални серии, те са по-ефективни. Точният курс зависи от състоянието на човека. Киселинен пилинг не трябва да се използва през пролетта и лятото, активната слънчева светлина допринася за появата на старчески петна.
Правилно подбраният лифтинг крем ще стегне овала на лицето и ще предотврати птоза, свързана с възрастта.
Традиционни методи за борба със стареенето на кожата
За подмладяване на кожата активно се използват базови и етерични масла. Те трябва да се нанасят върху добре почистено лице, като се избягва зоната около очите. Богатите маслени текстури създават защитен филм върху повърхността на кожата, спомагат за изглаждане на бръчките и задържат влагата в кожата. Към основното бадемово, соево или прасковено масло се добавят няколко капки етер. Маслото от лавандула или жасмин се бори с хиперпигментацията и дълбоко подхранва сухата кожа. Розовото има лек лифтинг ефект и е подходящо за самомасаж. Хвойната стеснява разширените пори и изравнява релефа, нероли изглажда фините бръчки, отпуска и ускорява регенерацията на клетките.
Вместо индустриални тоници можете да използвате билкови отвари. Магданозът ще изсветли кожата и ще премахне старческите петна, лайката ще облекчи сухотата и лющенето, дъбовата кора ще намали порите. Изплакнете лицето с хладна отвара след сутрешно или вечерно измиване.
Базовите растителни масла могат да се използват за горещи компреси и обвивки за тяло. Особено полезни са през зимата, когато кожата страда от сухота.
Домашните маски ще помогнат за стягане на овала на лицето, освежаване на кожата и подобряване на цвета й. Червената глина ще помогне на бавната кожа без тон. Прахът се смесва с топло мляко, докато се образува не много гъста каша. Нанася се върху почистена кожа за 10-15 минути и се отмива обилно първо с топла и след това хладна вода. За дълбоко хранене и еластичност е подходяща маска от прясна мая, смесена с мляко, разбитият протеин леко ще стегне овала и ще намали разширените пори. Отличен овлажняващ, ексфолиращ и изсветляващ ефект имат маски от пресни горски плодове: малини, ягоди, череши, грозде. Процедурите се извършват на курсове, след 8-10 приложения можете да направите почивка.